VANDENS TURIZMO RENGINIO – „SLALOMRALIS“ SAUGUMO REIKALAVIMAI – INSTRUKTAŽAS, SAUGOS UŽTIKRINIMO PLANAS
I. SAUGUMO REIKALAVIMAI – INSTRUKTAŽAS
1.Renginio pobūdis:
1.1. Vandens turizmo renginys – „Slalomralis“ vyksta sraunioje upės atkarpoje, kuri yra pavojinga, su daug dirbtinių ir natūralių kliūčių, stipriomis bangomis ir srove, akmenimis, aštriomis šakomis ir upės dugne nuskendusiomis stiklo šukėmis, kitais objektais, keliančiais grėsmę dalyvių įrangai, sveikatai ir gyvybei.
1.2. Visa tinkama plaukimo bei savisaugos įranga (šalmas, liemenė) dalyviai privalo pasirūpinti patys bei privalo mokėti savarankiškai ja naudotis.
1.3.Renginio organizatoriai nesuteikia jokios įrangos renginio dalyviams, neatsako už dalyvių pasirinktos plaukimo ir savisaugos įrangos kokybę (sertifikaciją). Tačiau renginio organizatoriai pasilieka teisę bet kuriuo metu pašalinti dalyvį iš renginio, jei teisėjams kyla abejonių dėl dalyvio naudojamos įrangos tinkamumo.
1.4.renginys yra didelės rizikos, itin ekstremali veikla (kaip pvz. parašiutizmas, laipiojimas uolomis, nardymas ar pan.), kelianti grėsmę dalyvių sveikatai ir gyvybei, todėl dalyviai privalo suvokti renginio pavojingumo laipsnį, patys prisiimti visą su dalyvavimu susijusią riziką, įskaitant, bet neapsiribojant, bet kokio kūno sužalojimo ir mirties riziką.
1.5. Nepaisant to, kad įveikiant trasą iš laivo iškritęs dalyvis nėra diskvalifikuojamas, renginio organizatoriai rekomenduoja iškritus iš laivo nedelsiant nutraukti trasos įveikimą ir kuo skubiau siekti išlipti į krantą. Dalyvis po iškritimo nusprendęs tęsti trasos įveikimą privalo pats įvertinti savo fizines galimybes tęsti trasos įveikimą po iškritimo iš laivo ir prisiima visą su tuo susijusią riziką.
2. Renginio dalyvis PRIVALO:
2.1. plaukti su šalmu, tinkamu apsaugoti galvą nuo bet kokio smūgio, įskaitant, bet neapsiribojant, smūgius dalyviui apsivertus trasoje, smūgius į vartų lazdeles, kitokiu būdu patirtus smūgius ar susidūrimą su akmenimis, šakomis ar kitokiomis kliūtimis, kurių bus pilna visa trasa ir kurios taip pat gali būti išsidėsčiusios bet kuriame aukštyje virš trasos.
2.2. plaukti su pakankamo plūdrumo liemene, kuri išlaikytų renginio dalyvio kūną virš vandens tuo atveju, jeigu dalyvis iškristų iš laivo ar būdamas laive apsiverstų dėl bangų ar kitų kliūčių, kurių bus gausu visoje trasoje, liemenės tvirtinimai privalo patikimai užtikrinti liemenės fiksaciją ant dalyvio kūno ir neleisti dalyviui išslysti iš gelbėjimosi liemenės.
2.3. plaukti su apavu, tinkamai apsaugančiu kojas nuo galimų susidūrimų su upės dugne esančiais aštriais objektais (aštrūs akmenys, skardos gabalai, stiklo šukės), apavas privalo būti tinkamas saugiai laipioti slidžiais paviršiais (šlapiais akmenimis ir pan.).
2.4. plaukti tinkamai apsirengę (hidrokostiumais ar pan.), kad galėtų savarankiškai išbūti sveikatai ir gyvybinėms funkcijoms pavojingos temperatūros vandenyje (2-5 C) ne mažiau, kaip 15 minučių.
2.5. mokėti plaukti ne tik ramiame, bet ir banguotame pavojingame vandenyje, stiprioje srovėje, kurioje daug natūralių ir nenatūralių kliūčių (akmenų, rastų ir pan.).
2.6. būti blaivūs, neapsvaigę, ekstremalioms sąlygoms tinkamos fizinės formos, visapusiškai geros sveikatos, kad atlaikytų didelį fizinį krūvį, susidūrimą su įvairiomis trasos kliūtimis, buvimu sveikatai ir gyvybinėms funkcijoms pavojingos temperatūros vandeniu (2-5 C), stipria srove ir pan.
2.7. būti susipažinęs su atitinkamo dalyvio naudojamos įrangos naudojimo reikalavimais, mokėti išsilaisvinti iš atitinkamo dalyvio naudojamo laivo fiksavimo diržų laivui apsivertus (jeigu tokie fiksavimo diržai įrengti laive), dalyvio naudojama įranga negali turėti jokių laisvų virvių ar diržų, į kuriuos dalyvis galėtų įsipainioti laivui apsivertus, ar už kurių galėtų užsikabinti kliūtys plaukiant trasa.
2.8. trasoje plaukti tik išsamiai susipažinus su šiuo instruktažu ir parašu patvirtinus, jog susipažino su šiuo instruktažu, starto teisėjui leidus, kitu metu į trasą nebandyti patekti ir joje nebūti.
2.9. klausyti visų teisėjų ir organizatorių žodinių ir rašytinių nurodymų, instruktažų, ir jų griežtai laikytis.
3. Baigiamosios nuostatos:
3.1. Asmenys, išsamiai nesusipažinę su šiomis taisyklėmis ir nepatvirtinę, kad yra susipažinę su šiomis taisyklėmis arba su jomis nesutinkantys, diskvalifikuojami iš renginio ir jame nedalyvauja. Jeigu tokie dalyviai bet kokiu būdu atsiduria trasoje, laikoma, kad jie renginyje nedalyvauja ir į trasą pateko be organizatorių žinios.
3.2. Visi renginio vykdymo vietoje esantys asmenys privalo laikytis bendrųjų elgesio viešose vietose taisyklių, eismo taisyklių, kitų taikytinų taisyklių ir teisės aktų nuostatų, elgtis saugiai, rūpestingai ir atidžiai.
SLALOMRALIO SAUGOS UŽTIKRINIMO PLANAS
1. Bendrosios nuostatos
1.1. Vandens turizmo renginys – „Slalomralis“ (toliau – renginys) organizuojamas sraunioje upės atkarpoje, kurios dalyje įrengtas dirbtinių kliūčių, ~ 10-15 virš vandens kabančių vartų, ruožas. Trasoje kyšo pavieniai akmenys, galimos užvartos,, rėvos ir kitokios gamtos kliūtys.
1.2. Šis saugos planas reglamentuoja renginio organizatorių bei aptarnaujančių savanorių veiksmus bei taikomas priemones, kuriomis siekiama užtikrinti dalyvių saugumą.
2. Rizikos veiksniai ir saugos priemonės
2.1. Pagrindiniai rizikos veiksniai:
2.1.1. Traumų trasoje rizika – dalyviai gali patirti įvairaus pobūdžio traumas tiek plaukdami trasa, tiek įlipdami ar išlipdami iš laivų. Pagrindiniai rizikos veiksniai susiję su slidžiais paviršiais (šlapi akmenys), plaukimo metu pasitaikančiomis kliūtimis, su kuriomis gali susidurti dalyviai (šakos, vartų lazdelės), upės dugne esantys akmenys (smūgio pavojus kyla apsivertus laivui ar paslydus), aštrūs daiktai upės dugne ir / ar ant upės kranto.
2.1.2. Skendimo rizika – dalyviai gali susidurti su skendimo rizika tiek plaukdami trasa (apsivertus laivui ar dalyviui iškritus iš laivo dėl kitų priežasčių), tiek startuodami, finišuodami ar stebėdami renginį (paslydimai). Skendimo rizika ženkliai padidėja tuo atveju, jeigu dalyvis taip pat yra patyręs traumą.
2.2. Aukščiau nurodytas rizikas planuojama minimizuoti šiomis priemonėmis:
2.2.1. Traumų trasoje rizika – šis rizikos veiksnys valdomas informuojant dalyvius apie riziką ir instruktuojant dalyvius dėl tinkamos apsauginės įrangos naudojimo, upės krantų starto ir finišo vietose išvalymu.
2.2.2. Skendimo rizika – šis rizikos veiksnys valdomas informuojant dalyvius apie riziką ir instruktuojant dalyvius dėl tinkamos apsauginės įrangos naudojimo. Taip pat renginio metu srauniausiuose upės ruožuose bus įgyvendinamos organizacinės priemonės, užtikrinančios pagalbos suteikimą ir gelbėjimą skendimo atveju.
3. Pasirengimas renginiui ir instruktažas
3.1. Renginio vykdymo dieną iki dalyvių registracijos pradžios yra atliekami šie parengiamieji darbai:
3.1.1. Išvaloma upės pakrantė starto ir finišo vietose pašalinant šiukšles ir aštrius daiktus, galinčius sužaloti dalyvius.
3.1.2. Organizatoriams talkinantys savanoriai instruktuojami dėl veiksmų užtikrinant saugumą renginio metu;
3.1.3. Parenkamos vietos ant upės kranto, iš kurių dalyvius stebės teisėjai, parenkant stebėjimo vietas užtikrinama, kad būtų stebima visa trasa; jeigu pilnam trasos stebėjimui nepakanka teisėjų postų, skiriami papildomi stebėtojai teisėjų nestebimuose trasos ruožuose;
3.1.4. Paskiriami asmenys, kurie esant reikalui užtikrintų pagalbą dalyviams iš kito kranto, nei tas, kuriame yra stebėtojai/teisėjai;
3.1.5. Parenkamos vietos trasoje (upės vagoje), kuriose laivuose budės asmenys, atsakingi už pagalbos teikimą vandenyje;
3.1.6. Visiems renginyje talkinantiems savanoriams pateikiami saugos klausimus koordinuojančio asmens ir med. žinių turinčio asmens kontaktiniai telefonai.
3.1.7. Visi renginio dalyviai privalo būti instruktuojami saugos klausimai. Instruktažas pravedamas laikantis šių taisyklių:
3.1.7.1. Kiekvienam dalyviui registracijos metu pasirašytinai pateikiamas dokumentas su saugumo reikalavimais-instruktažu. Pateikiant dokumentą dalyviams yra primenama, kad jie privalo susipažinti su pateiktu dokumentu;
3.1.7.2. Iki renginio starto dalyviams pravedamas saugos instruktažas žodžiu.;
Žodinio instruktažo metu be kitų saugos klausimų privalo būti akcentuojama:
- būtinybė dėvėti tinkamai užsegtus šalmą ir gelbėjimosi liemenę;
- išsilaisvinimo iš apsivertusio laivo technikos pagrindiniai elementai;
- plaukimo iškritus iš laivo technikos pagrindiniai elementai;
- būtinybę pirmiausiai siekti ne rezultatų, o užtikrinti savo ir kitų dalyvių saugumą trasoje.
4. Saugos užtikrinimas renginio metu
4.1. Dalyvių gelbėjimą jų iškritimo iš laivo atveju užtikrina savanoriai budintys laivuose upės vagoje. Jie nedelsdami turi suteikti pagalbą iš laivo iškritusiam dalyviui ir buksyruoti jį į upės krantą.
4.2. Savanoriai, stebintys trasą, arba teisėjai, jei tokių savanorių greta nėra, kuriam nors iš dalyvių iškritus iš laivo nedelsdami privalo sekti upe plaukiantį dalyvį, kad galėtų užtikrinti pagalbą jam išlipant į krantą.
Aukščiau nurodyti buksyravimo veiksmai gali būti neatliekami, jeigu yra akivaizdu, kad dalyvis galės savarankiškai baigti trasą (pvz. laiko pagavęs savo laivą bei irklą ir lipa į laivą). Tačiau visais atvejais dalyvis privalo būti stebimas iki to laiko, kol jis sėkmingai įlips į savo laivą ir galės toliau tęsti plaukimą.
4.3. Tuo atveju, jeigu kuriam nors iš dalyvių prireikia medicininės pagalbos, apie tai nedelsiant yra informuojamas saugos klausimus koordinuojantis asmuo ir med. žinių turintis asmuo. Įvykio vieta trasoje yra nurodoma nurodant teisėjų posto numerį ir upės krantą (pvz., įvykis tarp 3 ir 4 posto kairiame krante).
5. Medicininės pagalbos teikimas
5.1. Medicininę pagalbą dalyviams užtikrina renginio metu budintis med. žinių turintis asmuo.
5.2. Sprendimą dėl greitosios medicinos pagalbos medikų kvietimo į renginio vietą priima renginio metu budintis med. žinių turintis asmuo.
—
Registruodamasis dalyvis patvirtina, kad:
- dalyvis yra visapusiškai ir išsamiai susipažinęs su renginio taisyklėmis bei pateiktu instruktažu ir gavo jo kopiją;
- įsipareigoja laikytis renginio taisyklių, instruktažo;
- supranta, jog dalyvavimas renginyje yra pavojingas jų plaukimo priemonėms, kitam turtui, sveikatai ir gyvybei bei dalyvauja renginyje savo rizika; dalyviai ir bet kokie su jais susiję asmenys nereikš jokių pretenzijų renginio organizatoriams dėl bet kokios žalos, kurią dalyviai patirs dalyvaudami renginyje, ar bet kokios kitaip su renginiu susijusios žalos ar kitų aplinkybių;
- dalyvis bus blaivus, neapsvaigęs nuo psichotropinių ar toksinių medžiagų;
- dalyvio sveikatos būklė leidžia jam dalyvauti renginyje;
- dalyvis pats atsako už savo saugumą ir pats prisiima visą riziką, kuri yra susijusi su dalyvavimu renginyje.